Close

Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?

  • Home
  • Blog
  • Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?

Schludny dywan to wizytówka świadcząca o dbałości mieszkańców o porządek i piękny wygląd mieszkania. Jeśli jednak zaniedbamy jego pielęgnację, może stracić swoją puszystość i urok. Zastanawiasz się, co zrobić, by utrzymać dywan w doskonałej kondycji? Podpowiemy Ci kilka sposobów! Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?

Sprawdź również: Ile kosztuje pranie dywanu?
Dowiedz się więcej: Na sucho, mokro czy parowo – jak prać dywan?

Dlaczego warto zadbać o puszystość dywanu?

Śmiało można powiedzieć, że dywany są praktycznie we wszystkich domach, a ich obecność jest powszechnie uważana za niemal nieodłączne wyposażenie wnętrza. Puszysty dywan to piękny element dekoracyjny. Taka ozdoba dodaje elegancji i uroku każdemu pomieszczeniu. Jego miękka faktura i delikatność włókien tworzą wyjątkowy klimat. Świetnie pasuje do stylów wnętrz, w których liczy się przytulność. Najbardziej wyrazistym przykładem jest styl hygge.

Puszysty dywan to jednak nie tylko estetyka, ale także źródło niesamowitego komfortu i przyjemności. Zapewnia wspaniałe uczucie miękkości pod stopami, które zachwyca zmysły. Chodzenie boso po miękkim dywanie działa kojąco, pomaga się zrelaksować, szczególnie po ciężkim dniu. Puszysty dywan ma też wiele praktycznych zalet. Działa na zasadzie izolatora termicznego. Chroni przed zimnem od podłogi i zatrzymuje ciepło, pomagając obniżyć koszty ogrzewania w okresie zimowym.

Sprawdź również: Jakie są domowe sposoby czyszczenia dywanów?

Ponadto doskonale wchłania dźwięki, co sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przyjazne akustycznie. Rodzice małych dzieci doceniają z kolei puszyste dywany jako warstwę amortyzującą upadki biegających pociech.

Sztuka pielęgnacji dywanu – jak utrzymać jego puszystość na lata?

Nowy dywan zawsze zachwyca swoją puszystością. Z biegiem czasu może jednak stać się bardziej zbity i znacznie mniej przyjemny w dotyku. Długotrwałe utrzymanie puszystości dywanu wymaga jego regularnej pielęgnacji. Co należy robić? Oto kilka praktycznych wskazówek:

– Odkurzaj dywan regularnie, co najmniej raz w tygodniu, a w obszarach o większym natężeniu ruchu zdecydowanie częściej. Używaj w tym celu odkurzacza z odpowiednią szczotką, która delikatnie unosi runo. Warto również co jakiś czas wykorzystać profesjonalny sprzęt i skorzystać z usługi wypożyczenia odkurzacza piorącego.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto zlecić pranie dywanu profesjonalnej firmie?

– Od czasu do czasu wytrzep dywan, aby usunąć zanieczyszczenia i jednocześnie zwiększyć objętość włosia.

– Co pewien czas możesz obracać dywan w różnych kierunkach. To pomoże wyrównać zużycie włókien.

– Unikaj umieszczania ciężkiego mebla na jednym miejscu dywanu przez długi czas. To może przyczynić się do spłaszczenia włókien w tym obszarze. Również przesuwając meble po dywanie, zachowuj ostrożność, aby uniknąć uszkodzeń runa.

– Staraj się unikać chodzenia po dywanie w obuwiu z ciężkimi podeszwami lub w szpilkach, które mogą niszczyć powierzchnię dywanu.

– Zrezygnuj ze spożywania posiłków lub picia napojów na dywanie, bo nietrudno wówczas o powstanie plam i zabrudzeń, które sklejają włosie i czynią dywan mniej puszystym.

– Jeśli wystąpią plamy, usuń je jak najszybciej to możliwe, używając odpowiedniego preparatu. Utrwalonych zabrudzeń trudno się pozbyć.

– Zawsze stosuj się do zaleceń producenta dotyczących pielęgnacji dywanu.

Sprawdź również: Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

Co zrobić, gdy dywan stracił swoją puszystość?

Jeśli Twój dywan nie jest już tak puszysty, jak był tuż po zakupie, wydaje się spłaszczony lub zużyty, jego włosie posklejane, warto sięgnąć po najbardziej zaawansowane metody. Najlepiej oddać go w ręce specjalistów, którzy przywrócą mu nieco objętości i świeżości. W pralni fachowcy mogą zastosować specjalne techniki i środki czyszczące, dzięki którym dywan odzyska swój pierwotny wygląd i puszystość.

Alternatywą dla oddania dywanu do pralni jest samodzielne jego odświeżenie przy użyciu odkurzacza piorącego. Takie urządzenie pozwala głęboko wyczyścić włókna dywanu, usuwając zanieczyszczenia, kurz oraz plamy, które przyczyniły się do utraty jego atrakcyjnego wyglądu.

Piorąc, prowadź odkurzacz wolno, aby umożliwić dokładne oczyszczenie włosia. Zwracaj szczególną uwagę na obszary o dużym natężeniu ruchu i te miejsca, gdzie dywan jest najbardziej zabrudzony. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, pamiętaj, że możesz go wypożyczyć w wypożyczalni.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *