Close

Ile kosztuje pranie dywanu?

Dywan to powszechnie spotykany, praktyczny oraz dekoracyjny element wyposażenia, bez którego ciężko wyobrazić sobie każde przytulne wnętrze. Aby zachować właściwości oraz estetykę tego często kosztownego elementu aranżacji, należy pamiętać o regularnym odkurzaniu oraz czyszczeniu jego powierzchni. W Internecie można znaleźć dużą ilość domowych sposobów na wyczyszczenie dywanu, wykorzystujących obecne w każdym domu składniki i środki czystości. W przypadku większych zabrudzeń często okazują się one niestety mało skuteczne. Trudne do usunięcia zanieczyszczenia wymagają oddania dywanu do odpowiednio wyposażonej, profesjonalnej pralni, oferującej usługę efektywnego czyszczenia. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje pranie dywanu w pralni i czy warto się na nie zdecydować. Przeczytaj i dowiedz się, od czego zależy koszt czyszczenia dywanu oraz na jakie efekty można liczyć!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Jak prać dywan shaggy?

Jak wyprać dywan w domu?

Chcąc nieco zaoszczędzić, spora część osób decyduje się na samodzielne wypranie dywanu, wykorzystując przy tym popularne, domowe sposoby oraz powszechne składniki jak soda oczyszczona, ocet lub kwasek cytrynowy. Przed rozpoczęciem czyszczenia, dywan powinien być porządnie odkurzony lub wytrzepany, aby nie rozprowadzić brudu na całą jego powierzchnię.

Połączenie składników czyszczących z wodą w odpowiednich proporcjach pozwala na uzyskanie mieszanki, którą następnie nakłada się na powierzchnię dywanu, po czym dokładnie się ją odkurza. Specjalne właściwości sody oczyszczonej mogą znacznie ułatwić oczyszczenie dywanu, pod warunkiem że zabrudzenia nie wniknęły głęboko w jego włosie.

Ile kosztuje pranie dywanu w pralni?

Koszt usługi pralniczej jest przede wszystkim zależny od rodzaju i rozmiaru czyszczonej powierzchni samego dywanu. Wypranie często spotykanych dywanów bawełnianych i akrylowych jest z reguły najtańsze, zamykając się w kwocie od około 9,50 do 13 zł za m2. Dywany kaszmirowe i wełniane są nieco droższe w czyszczeniu, bo cena za m2 zaczyna się od 10 do 14 zł. Największy koszt niosą za sobą dywany typu shaggy, o charakterystycznym długim włosiu. Cena za metr kwadratowy ich czyszczonej powierzchni może sięgać nawet 17 do 20 zł.

Usuwanie plam jest najczęściej wliczone w cenę czyszczenia, jednak uporczywe i rozległe zabrudzenia mogą stanowić dodatkowy koszt. Większość firm oferuje dodatkowe usługi w postaci usuwania sierści i brzydkich zapachów oraz dezynfekcji i impregnacji, zabezpieczającej powierzchnię dywanu przed wodą. W koszt usługi prania często wchodzi również dojazd pracowników do klienta, wraz z odbiorem i dowozem wypranego dywanu.

Pranie dywanu samemu czy w pralni?

Decydując się na samodzielne wyczyszczenie dywanu, korzysta się najczęściej z popularnych i znanych od lat, domowych sposobów, które w przypadku poważnych zabrudzeń mogą się niestety okazać nieefektywne. Dobrą alternatywą może być na przykład specjalny odkurzacz piorący, który znacznie ułatwi pozbycie się nawet uporczywych plam. Specjalistyczny sprzęt jest dość drogi, ale na szczęście istnieją firmy zapewniające usługę wypożyczenie odkurzaczy piorących.

Pranie dywanu w pralni odbywa się zazwyczaj w kąpieli wodnej, z wykorzystaniem skutecznej metody na wskroś. Proces jest zazwyczaj poprzedzony odkurzaniem oraz mechanicznym trzepaniem dywanu, co pozwala pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń.

W przypadku poważnych zabrudzeń skorzystanie z usługi profesjonalnej pralni jest zdecydowanie korzystniejszą opcją. Doświadczenie, specjalistyczny sprzęt oraz sprawdzone środki do czyszczenia pozwalają skutecznie odświeżyć dywan, a wręcz przywrócić go do stanu nowości.