Close

Jak często prać dywan?

Jednym z kluczowych aspektów pielęgnacji dywanu jest jego regularne pranie. Samo usuwanie kurzu i zanieczyszczeń poprzez odkurzanie bądź trzepanie oraz bieżące wywabianie plam przy użyciu domowych sposobów albo specjalistycznych preparatów jest ogromnie ważne, ale nie jest wystarczające, jeśli zależy Ci na spektakularnych efektach i wysokim poziomie higieny. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często prać dywan? Przeczytaj i dowiedz się, co ile zaleca się prać dywan i co powoduje konieczność częstszego gruntownego odświeżania dywanu, dlaczego warto to robić i jak. Sprawdź teraz!

Sprawdź również: Jak wyczyścić dywan sodą?
Dowiedz się więcej: Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?

Dlaczego warto regularnie prać dywan?

Regularne pranie dywanu ma wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych. Dywany zbierają dużą ilość brudu, a w nim bakterii mogących być źródłem różnych chorób i infekcji. W runie gromadzi się także kurz i inne alergeny, które mogą powodować reakcje alergiczne, takie jak kichanie, kaszel, katar, podrażnienie oczu. Systematyczne pranie pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia, nawet jeśli nie są one widoczne gołym okiem, i utrzymać w domu higieniczne warunki.

Dywany mogą też absorbować różne zapachy: zwierząt domowych, dymu papierosowego czy jedzenia. Pranie pomaga pozbyć się nieprzyjemnej woni i odświeżyć powietrze w pomieszczeniu.

Co oczywiste, czysty dywan wygląda znacznie lepiej niż zabrudzony i poplamiony. Powtarzane co pewien czas pranie pomaga zachować estetykę tego elementu wyposażenia i sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej atrakcyjne.

Wejdź na: Na sucho, mokro czy parowo – jak prać dywan?

Jak często prać dywan i od czego to zależy?

Częstotliwość prania dywanu zależy od różnych czynników, głównie intensywności jego użytkowania, obecności dzieci i zwierząt w domu oraz tego, czy ktoś z domowników jest alergikiem.

Dywany w pomieszczeniach o niskim ruchu, jak np. w sypialni, zazwyczaj wystarczy prać raz do roku lub nawet rzadziej, jeśli są regularnie odkurzane i dobrze pielęgnowane. Z kolei dywany w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak przedpokój czy salon, w którym często bywają goście, mogą wymagać częstszego czyszczenia. Warto odświeżać je co kilka miesięcy, aby utrzymać higienę w mieszkaniu.

Posiadacze zwierząt domowych też muszą liczyć się z częstszą koniecznością prania dywanów. Nie tylko wtedy, gdy czworonożnemu przyjacielowi zdarza się wpadać do domu z zabłoconymi łapami. Wymaga tego gromadząca się w runie sierść i nieświeży zapach, a czasem plamy z moczu.

Sprawdź: Dlaczego warto zlecić pranie dywanu profesjonalnej firmie?

Osoby z alergiami, aby uniknąć problemów zdrowotnych, powinny prać dywany minimum co pół roku, a nawet częściej (co 2-3 miesiące). Podobnie ci, którzy mają małe dzieci i chcą zapewnić higieniczne środowisko bawiącym się na podłodze maluchom. Ponadto rodzice doskonale wiedzą, że przy dzieciach dywany są dużo bardziej narażone na zaplamienie, a co za tym idzie, częstotliwość prania musi być większa.

Częstość prania dywanów zależy też od rodzaju i koloru dywanu. Dywany wełniane mają tendencję do gromadzenia kurzu i innych alergenów, stąd wymagają częstszego czyszczenia niż syntetyczne, aby utrzymać je w dobrym stanie. Zabrudzenia są bardziej widoczne na jasnym. Dlatego dywany w delikatnych, pastelowych barwach muszą być częściej prane, jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie prezentowało się nienagannie.

Przeczytaj: Jakie są rodzaje dywanów?

Pamiętaj, że powyższe wskazówki są ogólne, a okresowość prania dywanu może się różnić w zależności od indywidualnych warunków i Twoich własnych preferencji.

Profesjonalne pranie dywanu

Pranie całej powierzchni dywanu można przeprowadzić samodzielnie w domu, najlepiej przy użyciu odkurzacza piorącego. Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz pomyśleć o jego wynajmie z wypożyczalni odkurzaczy piorących. Co jakiś czas warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni.

Dogłębne czyszczenie metodą na wskroś pomoże usunąć głębokie zabrudzenia i znakomicie odświeżyć włókna dywanu. Wyprany w kąpieli wodnej dywan nie tylko odzyska swój pierwotny wygląd, ale przede wszystkim dzięki eliminacji drobnoustrojów pomoże zachować zdrowy mikroklimat w mieszkaniu. Małe dywaniki, które zmieszczą się w bębnie, można wyprać w pralce automatycznej. Zawsze jednak upewnij się co do sposobu prania, czytając instrukcję zawartą na metce.

Postępowanie zgodnie ze wskazówkami producenta ochroni Twój dywan przed uszkodzeniem wskutek niewłaściwej pielęgnacji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *