Jednym z kluczowych aspektów pielęgnacji dywanu jest jego regularne pranie. Samo usuwanie kurzu i zanieczyszczeń poprzez odkurzanie bądź trzepanie oraz bieżące wywabianie plam przy użyciu domowych sposobów albo specjalistycznych preparatów jest ogromnie ważne, ale nie jest wystarczające, jeśli zależy Ci na spektakularnych efektach i wysokim poziomie higieny. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często prać dywan? Przeczytaj i dowiedz się, co ile zaleca się prać dywan i co powoduje konieczność częstszego gruntownego odświeżania dywanu, dlaczego warto to robić i jak. Sprawdź teraz!
Sprawdź również: Jak wyczyścić dywan sodą?
Dowiedz się więcej: Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?
Dlaczego warto regularnie prać dywan?
Regularne pranie dywanu ma wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych. Dywany zbierają dużą ilość brudu, a w nim bakterii mogących być źródłem różnych chorób i infekcji. W runie gromadzi się także kurz i inne alergeny, które mogą powodować reakcje alergiczne, takie jak kichanie, kaszel, katar, podrażnienie oczu. Systematyczne pranie pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia, nawet jeśli nie są one widoczne gołym okiem, i utrzymać w domu higieniczne warunki.
Dywany mogą też absorbować różne zapachy: zwierząt domowych, dymu papierosowego czy jedzenia. Pranie pomaga pozbyć się nieprzyjemnej woni i odświeżyć powietrze w pomieszczeniu.
Co oczywiste, czysty dywan wygląda znacznie lepiej niż zabrudzony i poplamiony. Powtarzane co pewien czas pranie pomaga zachować estetykę tego elementu wyposażenia i sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej atrakcyjne.
Wejdź na: Na sucho, mokro czy parowo – jak prać dywan?
Jak często prać dywan i od czego to zależy?
Częstotliwość prania dywanu zależy od różnych czynników, głównie intensywności jego użytkowania, obecności dzieci i zwierząt w domu oraz tego, czy ktoś z domowników jest alergikiem.
Dywany w pomieszczeniach o niskim ruchu, jak np. w sypialni, zazwyczaj wystarczy prać raz do roku lub nawet rzadziej, jeśli są regularnie odkurzane i dobrze pielęgnowane. Z kolei dywany w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak przedpokój czy salon, w którym często bywają goście, mogą wymagać częstszego czyszczenia. Warto odświeżać je co kilka miesięcy, aby utrzymać higienę w mieszkaniu.
Posiadacze zwierząt domowych też muszą liczyć się z częstszą koniecznością prania dywanów. Nie tylko wtedy, gdy czworonożnemu przyjacielowi zdarza się wpadać do domu z zabłoconymi łapami. Wymaga tego gromadząca się w runie sierść i nieświeży zapach, a czasem plamy z moczu.
Sprawdź: Dlaczego warto zlecić pranie dywanu profesjonalnej firmie?
Osoby z alergiami, aby uniknąć problemów zdrowotnych, powinny prać dywany minimum co pół roku, a nawet częściej (co 2-3 miesiące). Podobnie ci, którzy mają małe dzieci i chcą zapewnić higieniczne środowisko bawiącym się na podłodze maluchom. Ponadto rodzice doskonale wiedzą, że przy dzieciach dywany są dużo bardziej narażone na zaplamienie, a co za tym idzie, częstotliwość prania musi być większa.
Częstość prania dywanów zależy też od rodzaju i koloru dywanu. Dywany wełniane mają tendencję do gromadzenia kurzu i innych alergenów, stąd wymagają częstszego czyszczenia niż syntetyczne, aby utrzymać je w dobrym stanie. Zabrudzenia są bardziej widoczne na jasnym. Dlatego dywany w delikatnych, pastelowych barwach muszą być częściej prane, jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie prezentowało się nienagannie.
Przeczytaj: Jakie są rodzaje dywanów?
Pamiętaj, że powyższe wskazówki są ogólne, a okresowość prania dywanu może się różnić w zależności od indywidualnych warunków i Twoich własnych preferencji.
Profesjonalne pranie dywanu
Pranie całej powierzchni dywanu można przeprowadzić samodzielnie w domu, najlepiej przy użyciu odkurzacza piorącego. Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz pomyśleć o jego wynajmie z wypożyczalni odkurzaczy piorących. Co jakiś czas warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni.
Dogłębne czyszczenie metodą na wskroś pomoże usunąć głębokie zabrudzenia i znakomicie odświeżyć włókna dywanu. Wyprany w kąpieli wodnej dywan nie tylko odzyska swój pierwotny wygląd, ale przede wszystkim dzięki eliminacji drobnoustrojów pomoże zachować zdrowy mikroklimat w mieszkaniu. Małe dywaniki, które zmieszczą się w bębnie, można wyprać w pralce automatycznej. Zawsze jednak upewnij się co do sposobu prania, czytając instrukcję zawartą na metce.
Postępowanie zgodnie ze wskazówkami producenta ochroni Twój dywan przed uszkodzeniem wskutek niewłaściwej pielęgnacji.