Close

Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

  • Home
  • Blog
  • Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

Czysty, estetyczny dywan jest jedną z największych ozdób salonu czy sypialni. Ociepla wnętrze i wnosi do niego przytulność. Z pewnością inwestując w ten dodatek pragniemy, aby zawsze wyglądał jak w dniu zakupu. Co zrobić, jeśli nasz dywan przestał zachwycać wyglądem: stracił kolor, pokrywają go nieestetyczne plamy, a struktura włosa nie wygląda jak dawniej? Sprawdź, jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Jak wyczyścić dywan na sucho?
Przeczytaj: Ile kosztuje pranie dywanu?

Przygotowanie dywanu do odświeżenia

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia, na początku warto dokładnie wytrzepać nasz dywan. Usuniemy w ten sposób kurz i piasek, znajdujący się w głębszych warstwach dywanu, a także odświeżymy jego zapach. Zacznij od spodniej części dywanu, oklepując wykładzinę od góry do dołu.

Kolejnym niezbędnym etapem jest jego dokładne odkurzenie. W tym celu wybierz końcówkę z turboszczotką i oczyść powierzchnię, manewrując nią we wszystkich kierunkach. Taki zabieg sprawi, że podniesiesz włókna dywanu, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć wszelkie zabrudzenia, w szczególności włosy czy sierść. Ponadto środek czystości łatwiej dostanie się w strukturę naszej wykładziny. Przy braku odpowiedniego sprzętu warto wykorzystać wypożyczenie odkurzacza piorącego od profesjonalnej firmy.

Jak odświeżyć dywan domowym sposobem?

Zastosowanie domowych metod jest nie tylko tanie, ekologiczne, ale i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu przebywają dzieci oraz zwierzęta. Poniższe sposoby pozwolą Ci w szybki sposób odświeżyć zapach i kolor na całej powierzchni dywanu, bez konieczności prania go na mokro. Należy zaznaczyć że metody te sprawdzą się w przypadku dywanów z krótkim włosiem.

Odświeżenie zapachu i koloru
Soda oczyszczona – to doskonały sposób na pozbycie się przykrego zapachu, a także odświeżenie koloru. Dokładnie rozsyp sodę po całej powierzchni dywanu, odczekaj kilka godzin, a następnie dokładnie wytrzep lub odkurz.

Mąka ziemniaczana i mydło – mydło w kostce zetrzyj w płatki, a następnie połącz z mąką ziemniaczaną. Na dwie szklanki mąki powinno przypadać pięć łyżek płatków mydlanych. Posyp powierzchnię dywanu, pozostaw na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurz lub wytrzep.

Usuwanie uporczywych plam
Wyczyściłeś całą powierzchnię, odświeżyłeś zapach i kolor, ale na Twojej wykładzinie wciąż znajdują się uporczywe plamy? Poniższe domowe sposoby pozwolą Ci skutecznie pozbyć się tego problemu.

Ocet i mydło – wymieszaj składniki w równych proporcjach i wetrzyj za pomocą szmatki. Po wyschnięciu odkurz.

Mąka ziemniaczana i ocet – wymieszaj oba składniki w proporcjach 1:1. Gdy uzyskasz pastę, nałóż ją na plamy i pozostaw na 24 godziny. Następnie dokładnie ją odkurz.

Woda z amoniakiem – wymieszaj wodę z amoniakiem w proporcjach 2:1. Nałóż go na plamę i wetrzyj delikatną, miękką szczoteczką. Po dokładnym wyschnięciu odkurz powierzchnię.

Silne środki czyszczące

Jeżeli preferujesz gotowe środki czyszczące, albo gdy domowe sposoby zawiodły, warto sięgnąć po mocniejsze specyfiki. Tutaj do wyboru masz proszki i pianki – zwykle wystarczy rozprowadzić środek po całej powierzchni wykładziny i poczekać do całkowitego wchłonięcia przez włókna. Pamiętaj, aby podczas zakupów kierować się przede wszystkim składem Twojego dywanu. Kolejną metodą na skuteczne odświeżenie dywanu jest użycie odkurzacza piorącego, który skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia bez zawilgocenia Twojej wykładziny.

Jak odświeżyć dywan?

Aby utrzymać dywan w doskonałym stanie, warto pamiętać o czterech podstawowych zasadach. To właśnie regularność pozwoli nam uniknąć sytuacji, gdy jedynym ratunkiem będzie oddanie naszego dywanu w ręce profesjonalnej firmy piorącej.

1. Odkurzanie dwa razy w tygodniu.
2. Natychmiastowe usuwanie plam.
3. Regularne obracanie dywanu.
4. Okresowe czyszczenie na sucho.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *