Close

Jak prać wełniany dywan?

Zadbany i jakościowy wełniany dywan jest prawdziwą ozdobą każdego wnętrza, a także swoistą oznaką prestiżu. Wełniane podłoże spełnia również oczywiście funkcję praktyczną. Dywan tego typu jest niezwykle miękki i sprężysty, a do tego bardzo przyjemny w dotyku. Wykładzina świetnie chroni przed chłodem, dodatkowo wyciszając wnętrze, w którym zostanie wykorzystana. Aby dywan cieszył swoją obecnością przez długi czas, należy o niego zadbać, pamiętając o regularnym i odpowiednim dla tego typu produktu procesie czyszczenia. Jak prać wełniany dywan, aby zachować jego wyjątkowe właściwości i użyteczność na lata? O czym warto pamiętać w trakcie procesu czyszczenia? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak prać dywan shaggy?
Wejdź na: Ile kosztuje pranie dywanu?
Przeczytaj: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Jak prać wełniany dywan?

Wełniany dywan to powszechnie wykorzystywane rozwiązanie, cieszące się uznaniem od setek lat. Wysokiej jakości, starannie wykonane wełniane podłoże, z upływem lat stało się wręcz oznaką luksusu i bogactwa. Naturalny charakter materiału, nieprzeciętna elegancja i dobre właściwości izolacyjne to tylko kilka z licznych zalet wełnianych produktów. Dzięki reprezentatywnemu charakterowi, dywan wełniany jest doskonałym wyborem do salonu i nie tylko oraz świetną alternatywą dla nowoczesnych wykładzin z tworzyw syntetycznych.

Pomimo licznych korzyści płynących z posiadania wełnianego podłoża, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jest ono dość wymagające w kwestiach prania i czyszczenia. Aby cieszyć się pięknym i zadbanym wełnianym podłożem przez lata, warto dołożyć starań, aby czyszczenie przebiegało z pewną dozą ostrożności oraz przy zachowaniu wytycznych producenta dywanu.

Jak czyścić wełniany dywan?

Ze względu na charakter samego materiału, wełniane włókna są dość podatne na odkształcenia, deformacje i mikrourazy. Aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni produktu, gruntowne pranie tego typu podłoża powinno zostać przeprowadzone z rozwagą i ostrożnością. Kluczową kwestią przed rozpoczęciem procesu czyszczenia, jest zapoznanie się z metką produktu pozwalającą dobrać odpowiednią metodę i preparat do prania.

Zarówno w przypadku samodzielnego prania, jak i zlecanego profesjonalnej firmie oferującej usługi czyszczenia, trzeba również upewnić się, że wykorzystane środki piorące są w pełni bezpieczne dla włókien wełnianych. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że duża część ogólnodostępnych środków do czyszczenia dywanów, nie powinna być wykorzystywana w przypadku delikatnego podłoża wełnianego. Nieumiejętne pranie oraz użycie nieodpowiedniego preparatu jest w stanie doprowadzić do nieodwracalnego odbarwienia lub nawet zniszczenia włókien dywanu.

Jak prać dywan z wełny owczej?

Proces warto rozpocząć od dokładnego odkurzenia dywanu, pozwalającego równocześnie na wykrycie obszernych plam. W zabrudzenia należy delikatnie wetrzeć odpowiedni środek czyszczący, przystosowany do wykorzystania na powierzchni wełnianego dywanu. Przed zastosowaniem preparatu warto przetestować go na mało widocznym fragmencie podłoża, celem upewnienia się o pełnym bezpieczeństwie wybranego środka czyszczącego.

Po nałożeniu piany na zabrudzenia miejsce należy również wypłukać wodą, gdyż pozostawiony na powierzchni preparat może w dalszym ciągu wchodzić w reakcje z delikatnymi włóknami wełnianego podłoża. Poza czyszczeniem manualnym, doskonałym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć przemoczenia materiału będzie odkurzacz piorący. Profesjonalny sprzęt nie należy do najtańszych, jednak nietrudno znaleźć firmy umożliwiające wypożyczenie odkurzacza piorącego, który znacznie ułatwi pozbycie się wszelkich zabrudzeń.

Ostatnią czynnością procesu prania wełnianego dywanu jest suszenie w temperaturze pokojowej, w pozycji poziomej oraz ponowne odkurzenie dywanu, celem całkowitego usunięcia środka czyszczącego. W przypadku rozległych lub poważnych zanieczyszczeń warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pralni, która zagwarantuje odpowiedni przebieg procesu prania, a także najwyższą jakość wykonanej usługi.