Close

Jak wyczyścić dywan sodą?

  • Home
  • Blog
  • Jak wyczyścić dywan sodą?

Użytkowanie dywanów niesie ze sobą konieczność regularnej pielęgnacji i czyszczenia, aby utrzymać ich atrakcyjny wygląd oraz zapewnić higieniczne środowisko w naszych wnętrzach. W morzu dostępnych metod i środków do pielęgnacji dywanów od dawna cieszy się sporym zainteresowaniem czyszczenie dywanu sodą. Ten wszechstronny proszek ma wiele zastosowań. Używany jest w kuchni, w kosmetyce, w celach leczniczych i w końcu jako środek czyszczący. Jakie zalety ma soda i jak przywrócić swojemu dywanowi piękny wygląd za pomocą tego specyfiku? Przeczytaj i dowiedz się, jak wyczyścić dywan sodą?

Sprawdź również: Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?
Dowiedz się więcej: Ile kosztuje pranie dywanu?

Dlaczego warto czyścić dywan domowymi sposobami?

Czyszczenie dywanu domowymi sposobami bez wątpienia przynosi korzyści ekonomiczne. Może być znacznie tańsze niż zakup specjalistycznych detergentów albo korzystanie z usług profesjonalnej firmy. Niedrogie i łatwo dostępne substancje przydatne do usuwania zabrudzeń, jak soda oczyszczona, często w niczym nie ustępują zaawansowanym preparatom. Z reguły pozwalają uzyskać bardzo dobre rezultaty, gdy plamy nie są zbyt uporczywe, a przy tym można sporo oszczędzić.

Drugą ważną zaletą czyszczenia dywanu przy wykorzystaniu środków, takich jak soda, sól czy ocet, jest bezpieczeństwo dla zdrowia. To artykuły spożywcze – w przeciwieństwie do chemicznych można być spokojnym, że nie zaszkodzą zdrowiu małych dzieci, które bawią się na podłodze, albo zwierząt. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, takie naturalne rozwiązania stają się coraz popularniejsze.

Przeczytaj: Jakie są domowe sposoby czyszczenia dywanów?

Soda oczyszczona – środek czyszczący o szerokim spektrum zastosowań

Soda oczyszczona (czyli wodorowęglan sodu) jest wykorzystywana w domowych porządkach na wiele sposobów. Znakomicie czyści sprzęty kuchenne, np. piekarnik, kuchenkę mikrofalową, jest pomocna w usuwaniu spalenizny z garnków, osadu z kawy lub herbaty we wnętrzu kubków i termosów, nadaje się do szorowania zlewozmywaków, toalet, armatury łazienkowej, a także czyszczenia fug.

Umożliwia szybkie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów w lodówce. Bywa używana do odświeżenia zmywarki albo pralki automatycznej. Stosowana jest także do prania. Pozwala na skuteczne wywabianie różnorodnych plam oraz wybielanie pożółkłych lub poszarzałych tkanin. Nice dziwi więc, że znalazła zastosowanie do czyszczenia dywanów.

Wejdź na: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Czyszczenie dywanu sodą – jak to robić?

Soda oczyszczona jest substancją, która nie powinna zniszczyć struktury dywanu ani zaszkodzić jego estetyce. Dla pewności zaleca się jednak przeprowadzenie w miarę możliwości testu na niewidocznej części dywanu (na przykład w rogu lub w miejscu schowanym pod meblem), aby sprawdzić, czy substancja ta nie spowoduje blaknięcia kolorów ani nie pozostawi plam.

Kiedy wiesz już, że możesz bez obaw czyścić dywan sodą, możesz to robić na dwa sposoby: na sucho i na mokro. Pierwsza metoda jest przydatna głównie do odświeżenia powierzchni dywanu, może pomóc też w usunięciu brzydkiego zapachu, ewentualnie drobnych zabrudzeń czy tłustych plam.

Sprowadza się ona do równomiernego posypania całego dywanu (wcześniej odkurzonego) lub jego zaplamionego fragmentu sodą i pozostawienia proszku na kilka godzin. Można dywan lekko przeczesać szczotką, aby soda wniknęła we włosie. Na końcu dywan ponownie trzeba odkurzyć, aby pozbyć się cząsteczek brudu i resztek sody. Warto wykorzystać firmy oferujące wynajem odkurzaczy piorących, aby skorzystać z profesjonalnego sprzętu.

Sprawdź: Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

Drugi sposób czyszczenia polega na przygotowaniu pasty z sody z dodatkiem odrobiny wody. Taką gęstą miksturę wcieramy w dywan, np. przy użyciu gąbki lub ściereczki. Skuteczny roztwór piorący można sporządzić także, łącząc 500 ml wody, 250 ml octu i dwie czubate łyżki sody. Płyn należy rozpylić na dywanie lub wetrzeć w plamę. Po wyschnięciu podobnie jak w przypadku czyszczenia na sucho, dywan powinien zostać odkurzony.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre poważniejsze problemy, np. głębokie zabrudzenia czy pleśń, wymagają profesjonalnego podejścia. W takich przypadkach może być konieczne zastosowanie bardziej zaawansowanych środków czyszczących albo oddanie dywanu do pralni, aby zajęli się nim eksperci, gdyż czyszczenie dywanu sodą i inne domowe sposoby mogą być niewystarczające w walce z uporczywymi plamami i utrwalonymi zanieczyszczeniami.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *