Dywan to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia wnętrza, ale także niezwykle estetyczny dodatek. Niestety, w miarę upływu czasu i codziennego użytkowania, nasz dywan może ulegać zabrudzeniom i utracie świeżości. Najskuteczniejszą a zarazem najbezpieczniejszą metodą jest ręczne pranie, które jest skutecznym sposobem na utrzymanie naszego dywanu w dobrej kondycji. Sprawdź i dowiedz się, jak wyprać dywan ręcznie. Poznaj nasze wskazówki i porady!
Sprawdź również: Jak często prać dywan?
Dowiedz się więcej: Jak wysuszyć dywan po praniu?
Ręczne pranie dywanu – jak przygotować dywan?
Aby pranie ręczne przyniosło pożądany skutek, dywan należy dokładnie przygotować. Na początek konieczne jest wytrzepanie dywanu z obu stron. To kluczowy krok, który pozwala usunąć drobiny zanieczyszczeń, które tkwią w głębszych warstwach dywanu, co znacznie ułatwi proces prania.
Kolejnym etapem jest dokładne dokładne odkurzenie wykładziny, aby pozbyć się sypkich zabrudzeń i kurzu. Zaleca się odkurzanie wzdłuż i wszerz przy użyciu najwyższej mocy, aby jak najdokładniej oczyścić całą powierzchnię dywanu. Warto wykorzystać w tym celu specjalistyczne odkurzacze, które oferuje wypożyczalnia odkurzaczy piorących.
Przeczytaj: Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?
Jak pozbyć się plam z dywanu?
Usuwanie plam z dywanu może czasem okazać się sporym wyzwaniem. Zanim przejdziemy do prania całej wykładziny, warto pozbyć się plam. Oto kilka kroków, które pomogą skutecznie się z nimi uporać:
1. Szybka reakcja – im szybciej zareagujesz na powstałą plamę, tym większa szansa na jej usunięcie. Jeżeli na plamę rozlał się jakiś płyn, starajmy się delikatnie wytrzeć plamę przy użyciu miękkiej, czystej szmatki lub gąbki. Unikaj mocnego pocierania, ponieważ możemy w ten sposób wprowadzić plamę w głąb włókien.
2. Zastosowanie odpowiedniego detergentu – jeżeli plama jest uporczywa, należy sięgnąć po dedykowane detergenty do prania dywanów. Należy delikatnie wmasować w plamę z pomocą miękkiej ściereczki i pozostawić na kilka minut. Uwaga: przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu detergentu.
3. Usunięcie nadmiaru wilgoci – kolejnym krokiem jest usunięcie detergentu. Jeżeli plama nie znajdowała się na krawędzi dywanu i nie można spłukać pozostałości, należy usunąć ją z pomocą czystej, suchej szmatki. Warto także ułożyć pod dywanem ręcznik, aby wchłonąć jak najwięcej wilgoci.
Wejdź na: Ile kosztuje pranie dywanu?
4. Domowe sposoby – do usuwania plam można wykorzystać również domowe sposoby:
– Soda oczyszczona i woda – należy rozmieszać łyżkę sody z kilkoma kroplami wody, do uzyskania gładkiej masy. Następnie nałożyć ją na plamę i delikatnie wetrzeć.
– Mąka ziemniaczana i ocet – wymieszane w proporcjach 1:1 stworzą pastę, którą należy nałożyć na plamę i pozostawić na 24 godziny. Jest to dobry sposób na pozbycie się tłustych plam.
– Amoniak i woda – wodę i amoniak wymieszać trzeba w proporcjach 2:1, a następnie wetrzeć szczoteczką o miękkim włosiu.
Po zastosowaniu jednej z powyższych metod, po wyschnięciu trzeba dokładnie odkurzyć czyszczoną powierzchnię.
Więcej na: Jakie są domowe sposoby czyszczenia dywanów?
Jak wyprać dywan ręcznie w zależności od rodzaju dywanu?
Czyszczenie dywanu może być czasochłonnym procesem, ale jest konieczne, jeżeli posiadamy dywan, którego nie można prać w pralce. Zanim rozpoczniemy pracę, należy dokładnie zapoznać się z metką naszego dywanu, by poznać jego skład.
Dywany z naturalnego włosia, takie jak bawełniane czy wełniane, są bardzo delikatne i wymagają dedykowanych środków, które nie zniszczą jego struktury. Wybór odpowiedniego detergentu do prania, a także przestrzeganie zaleceń producenta jest niezbędne, jeżeli chcemy, aby nasz dywan nie uległ zniszczeniu.
Dla pewności warto zrobić test i zastosować środek na mało widocznym fragmencie wykładziny, aby upewnić się, że zastosowany detergent nie zaszkodzi strukturze tkaniny lub kolorowi. Dywan czyścimy wyłącznie delikatną szczotką o miękkim włosiu lub gąbką, wmasowując pianę kolistymi ruchami.
Następnie należy dokładnie spłukać dywan wodą oraz wycisnąć nadmiar wilgoci. Suszyć dywan należy, rozwieszając go w przewiewnym miejscu. Unikajmy bezpośredniego słońca, które może spowodować blaknięcie kolorów. Po wysuszeniu dobrze jest przeczesać włókna miękką szczoteczką, aby przywrócić ich pierwotną strukturę.