Close

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

  • Home
  • Blog
  • Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Dywany z długim włosiem, znane również pod nazwą shaggy i rabbit, zdobią coraz więcej wnętrz. Idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie domownicy trzymają nogi na podłodze podczas odpoczynku, np. przed sofą. Dzięki swojej grubości doskonale izolują przed chłodem podłogi, dlatego chętnie wybierają go osoby, którym często marzną stopy. Dywan z długim włosiem będzie także fantastycznym dodatkiem do pokoju dziecięcego, jako komfortowe miejsce do zabawy czy chodzenia boso. Choć wydaje się, że jego pielęgnacja jest trudna i uciążliwa, wystarczy poznać parę kluczowych zasad, a jego piękny wygląd będzie nas cieszyć nawet po wielu latach użytkowania. Sprawdź jak wyprać dywan z długim włosiem!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Ile kosztuje pranie dywanu?
Przeczytaj: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Codzienna pielęgnacja dywanu z długim włosiem

W przypadku dywanów z długim włosiem musimy pamiętać o jego regularnym odkurzaniu. Najlepiej robić to minimum dwa razy w tygodniu, używając najwyższej mocy odkurzacza. Dzięki temu regularnie będziemy pozbywać się kurzu i innych zabrudzeń, nie pozwalając na ich wniknięcie w głąb dywanu. Jeśli posiadasz zwierzęta, dobrze jest odkurzyć dywan każdego dnia. Zapobiegnie to późniejszym problemom z kumulowaniem sierści w gęstym splocie włókien.

Podobnie wygląda częstotliwość odkurzania w pokoju dziecka lub alergika. Aby zachować pierwotną strukturę włosia, warto używać końcówki typu turboszczotka. Odkurzając dywan z długim włosiem, róbmy to w kilku kierunkach. Zapobiegnie to oklapnięciu włosia oraz pozwoli na usunięcie drobinek brudu z głębszych warstw. Pamiętajmy, aby unikać końcówek odkurzacza zakończonych włoskami, gdyż możemy w ten sposób naruszyć strukturę dywanu i ją postrzępić. Po odkurzeniu warto od czasu do czasu go odwrócić i odświeżyć także drugą stronę.

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Na początku należy przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami producenta i sprawdzić, czy nasz dywan został wykonany z materiału naturalnego, czy syntetycznego. Pozwoli nam to na dobranie odpowiednich środków czyszczących. Naturalne włosie wymaga delikatniejszych środków piorących, bez zawartości wybielaczy i chloru w składzie. Przed przystąpieniem do prania właściwego dobrze jest wytrzepać nasz dywan z obu stron. Jest to o tyle ważne, że umożliwi pozbycia się nieczystości z głębszych warstw włókien dywanu.

Pamiętajmy, że dywanu o długim włosiu nie powinno się pozostawiać mokrym. Jego struktura powoduje, że bardzo długo schnie, a to grozi rozwojem pleśni czy powstaniem przykrego zapachu.

Idealnie zatem w takiej sytuacji sprawdzą się firmy oferujące wypożyczenie odkurzacza piorącego, który nie tylko skutecznie rozpuści zanieczyszczenia, ale i znacznie skróci czas schnięcia. Urządzenie odpowiednio dozuje wodę ze środkiem piorącym, a następnie przy pomocy podciśnienia usuwa płyn wraz z rozpuszczonymi drobinkami brudu. Pozwala to na dokładne czyszczenie głębokich warstw naszego dywanu, bez długotrwałego namaczania i ingerencji w jego strukturę. Po takim zabiegu warto pozostawić dywan na świeżym powietrzu, aż co całkowitego wyschnięcia.

Regularne odświeżanie dywanów z długim włosiem

Oprócz corocznego prania dywanu o długim włosiu warto go od czasu do czasu odświeżyć. Idealnie sprawdzi się tutaj odkurzacz parowy. Dzięki wysokiej temperaturze możemy z łatwością przeprowadzić sezonową dezynfekcję. Usuniemy w ten sposób drobnoustroje jak zarodniki pleśni, roztocza i bakterie. Takie czyszczenie przynajmniej raz na kwartał sprawdzi się szczególnie, jeśli dywan znajduje się w pokoju dziecięcym lub gdy któryś z domowników ma alergię. Pamiętajmy, że czyszczenie za pomocą pary nie zastąpi prania na mokro, zatem traktujmy je jako pomoc przy usuwaniu drobnych zabrudzeń oraz gdy dywan wymaga doraźnego odświeżenia i higienizacji.