Close

Jak wyprać dywan?

Dywan to popularna i powszechnie wykorzystywana ozdoba, pozwalająca podkreślić charakter całej aranżacji wnętrza. Ten praktyczny element wyposażenia można obecnie spotkać w zasadzie w każdym domu. Poza funkcją ozdobną jakościowy dywan wnosi do wnętrza sporo przytulności i ciepła. Przyjemna w dotyku, materiałowa powierzchnia ma niestety tendencję do gromadzenia kurzu, szkodliwych roztoczy i innego typu zabrudzeń. Nagromadzenie zanieczyszczeń może z czasem stanowić problem, szczególnie dla dzieci lub osób zmagających się na co dzień z różnego typu alergiami. Z uwagi na to, każdy dywan wymaga raz na jakiś czas odpowiedniego, dokładnego wyczyszczenia, szczególnie kiedy samo odkurzanie przestaje dawać wystarczające efekty. Przeczytaj i dowiedz się jak wyprać dywan oraz jakie środki wykorzystać w trakcie tego procesu!

Sprawdź również: Ile kosztuje pranie dywanu?
Wejdź na: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Rozpocznij od odkurzania

Przed rozpoczęciem czyszczenia dywanu, ważne jest odpowiednie odkurzenie jego powierzchni. Odkurzenie pozwoli pozbyć się zalegającego kurzu i wszelkiego rodzaju mniejszych zanieczyszczeń. Bez tego istotnego kroku, usunięcie poważniejszych zabrudzeń będzie nie tylko zdecydowanie trudniejsze oraz może doprowadzić do rozprowadzenia łatwo usuwalnych zanieczyszczeń po całej powierzchni dywanu. Nie sposób nie wspomnieć o specjalnych odkurzaczach piorących. Zakup profesjonalnego sprzętu tego typu może być dość kosztowny, na szczęście istnieją jednak firmy oferujące usługę wynajmu odkurzacza piorącego.

Kluczową kwestią jest także dobór odpowiedniej metody czyszczenia. Różne rodzaje materiału oraz długości włosia dywanu wymagają z reguły innego podejścia. Krótkie włókna pozwalają sprawnie i skutecznie odkurzyć powierzchnię dywanu, co w przypadku długiego włosia może okazać się niewystarczające. Zabrudzenia mogą wnikać głęboko między włókna powierzchni, co sprawia, że dywany o długim włosiu wymagają zazwyczaj wytrzepania. Nie bez znaczenia jest również typ specyfiku do czyszczenia dywanów, który również powinno dobierać się względem typu powierzchni.

Co do prania dywanu?

Ze względu na chęć uniknięcia kosztów czyszczenia profesjonalnego, które często mogą okazać się dość wysokie, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wyprać dywan w domu. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ręczne wyczyszczenie dywanu nie jest czynnością przesadnie skomplikowaną. Nie wymaga ono również drogich lub trudno dostępnych specyfików. Do prania dywanu można wykorzystać środki, które zazwyczaj znajdują się wyposażeniu każdego domu.

W Internecie można znaleźć dużą ilość mniej lub bardziej skutecznych sposobów podpowiadających czym najlepiej czyścić dywan. Część z nich bardzo często okazuje się mało efektywna, jednak niektóre z nich, szczególnie w połączeniu z odkurzaczem, mogą pomóc pozbyć się nawet poważnych zabrudzeń. Niewątpliwą zaletą domowych metod prania dywanu jest również stosunkowo niski nakład pracy i czasu. Procesu czyszczenia polega zazwyczaj na dokładnym rozprowadzeniu środka czyszczącego oraz usunięcia go po upływie odpowiedniej ilości czasu.

Do zdecydowanie najpopularniejszych metod zalicza się czyszczenie z wykorzystaniem octu, sody lub amoniaku. Ocet zmieszany z wodą w stosunku 1:1 oraz z dodatkiem proszku do prania stworzy kombinację, pozwalającą pozbyć się nawet poważnych plam. Zdecydowanym minusem jest niestety intensywny zapach tego środka. Łyżka sody oczyszczonej powinna natomiast zostać zmieszana z wodą aż do uzyskania gładkiej pasty, którą następnie wciera się w zanieczyszczoną powierzchnię dywanu. Po upływie kilkunastu minut, pozostałości można zetrzeć wilgotną szmatką. Taka mieszanka pomoże również uporać się z zabrudzeniami piekarnika lub innych elementów wyposażenia.

Amoniak zmieszany z wodą to również tradycyjny i często spotykany sposób na czyszczenie dywanu na mokro. Warto pamiętać, że po wyschnięciu materiału, dywan należy dokładnie odkurzyć celem pozbycia się pozostałości środka czyszczącego.

Profesjonalne usługi prania dywanów czy domowe sposoby?

W przypadku, gdy sprawdzone, domowe sposoby okazują się nieskuteczne, konieczne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnej pralni, która pomoże uporać się z każdą plamą. Dzięki obszernej wiedzy oraz odpowiedniemu sprzętowi i środkom czystości, specjaliści są w stanie przywrócić dywan niemal do stanu nowości. Skorzystanie z usługi prania dywanu bardzo często bywa dużo skuteczniejsze oraz bardziej komfortowe niż samodzielna próba walki z poważnymi zabrudzeniami.

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy wyprać dywan, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz usuwaniu zgromadzonego kurzu na bieżąco.