Close

Jakie są rodzaje dywanów?

Jeśli planujesz zakup dywanu, z pewnością zwrócisz uwagę na różnorodność materiałów, z których może zostać wykonany ten stylowy dodatek do wnętrza. Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje dywanów i dowiedz się więcej o zaletach poszczególnych rodzajów dywanów!

Sprawdź również: Ile kosztuje pranie dywanu?
Wejdź na: Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

Naturalne rodzaje dywanów

Dywany wełniane – jest to najpopularniejszy rodzaj dywanu spośród wszystkich wykonanych z włókien naturalnych. Co ważne, nie ściera się i nie odkształca pod naciskiem np. mebli. Dywany wełniane są odporne na zabrudzenia: nie kumulują w swojej strukturze kurzu czy innych zanieczyszczeń.

Ciepłe i niezwykle miłe w dotyku. Doskonale izolują przed zimnem, a także są bardzo komfortowe przy bezpośrednim kontakcie ze skórą. Co ważne, wełna jest antyelektrostatyczna oraz higroskopijna.

Dywany bawełniane – niewątpliwą zaletą modeli bawełnianych jest ich niewygórowana cena. Ze względu na to, że naturalna bawełna ma jasne zabarwienie, można ją farbować na wiele kolorów, zatem dywany bawełniane mogą mieć bardzo wyraziste, kontrastowe kolory. Dywany bawełniane są raczej polecane jako modele typowo ozdobne. Jest to spowodowane faktem, że usuwanie z nich plan jest trudne – niektóre zabrudzenia będą wręcz niemożliwe do wyczyszczenia. Co więcej, nie są zbyt trwałe, zatem dosyć łatwo się przecierają i mechacą.

Rodzaje dywanów z syntetycznych materiałów

Dywany poliestrowe – wykazują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Ten typ dywanów nie jest rozciągliwy, dlatego jest odporny na uszkodzenia. Model poliestrowy doskonale nadaje się do łazienek czy kuchni – jego włókna są hydrofobowe, czyli nie wchłaniają wody. Dywan zawsze pozostanie suchy, a wewnątrz nie będą namnażać się pleśnie czy roztocza.

Dywany akrylowe – akryl to włókno syntetyczne, które bardzo mocno przypomina wełnę – zarówno wizualnie, jak i pod względem sprężystości. Niewątpliwie zaletą akrylu jest antyelektrostatyczność. Bardzo dobrze izolują przed chłodem, zatem sprawdzą się na nieogrzewanych podłogach.

Dywany akrylowe mogą mieć niezwykle intensywne kolory i bogate wzornictwo.

Dywany polipropylenowe – sprawdzą się idealnie w mieszkaniach, gdzie występuje ogrzewanie podłogowe. Są dosyć szorstkie w dotyku za sprawą zastosowania sprężystych i twardych włókien. Wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na ścieranie. Nie przyciągają kurzu – brud nie wnika w jego strukturę. Łatwo utrzymać go w czystości i można go również czyścić na sucho. Dzięki tym zaletom będzie pasował idealnie do pokoju dziecięcego.

Dywany wiskozowe – są niezwykle miękkie w dotyku – przypominają dywany jedwabne. Wizualnie również je naśladują, wyróżniając się delikatnym połyskiem. Bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Dywan wiskozowy niezbyt skutecznie izoluje przed zimnem, zatem sprawdzi się na ciepłej podłodze. Chłoną wilgoć, zatem nie nadają się do pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności.

Dywany typu shaggy

Zarówno modele naturalne jak i syntetyczne mogą występować w dwóch wariantach: o krótkim włosiu i shaggy. Ten drugi typ wyróżnia się bardzo długim włosiem (powyżej 3 cm), a także niezwykłą puszystością i miękkością. Dywany shaggy rewelacyjnie izolują przed chłodem podłogi, a ich struktura wręcz zaprasza do chodzenia po nich bosymi stopami. Należy pamiętać, że utrzymanie dywanu shaggy w czystości jest dosyć czasochłonne.

Każdy rodzaj dywanu wymaga odpowiedniej pielęgnacji, czyszczenia i prania. Aby profesjonalnie wyczyścić dywan z zabrudzeń, warto zainwestować w wynajem odkurzacza piorącego, który pozwoli na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *