Close

Jak prać dywan shaggy?

Dywany shaggy to puszyste dywany z długim kilkucentymetrowym włosiem. Nazywane bywają kudłaczami lub włochaczami od angielskiego tłumaczenia. Shaggy znaczy po angielsku kudłaty, kosmaty, włochaty. Już od dość dawna cieszą się sporą popularnością, która wciąż nie słabnie. Nic dziwnego, ten rodzaj dywanów nadaje wnętrzom wyjątkowo przytulny charakter i doskonale izoluje chłód od podłogi. Któż nie miałby ochoty, wstając rano z łóżka, postawić stóp na miękkim i przyjemnym w dotyku podłożu? Dywany shaggy uwielbiają też dzieci, siedząc na nich podczas zabawy niczym na delikatnym mchu. Mimo licznych zalet ten typ dywanów sprawia pewien problem: jest nieco trudniejszy do utrzymania w czystości niż dywany z krótkim włosiem. Czy to powód, aby rezygnować z efektownie prezentującego się włochacza? Wcale nie! Sprawdź, jak prać dywan shaggy, aby prezentował się nienagannie i jednocześnie zapewniał zdrowe środowisko dla domowników!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Jak prać wełniany dywan?
Przeczytaj: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Jak czyścić dywan shaggy?

Wysokie runo jest bardziej podatne na gromadzenie się w nim różnych zanieczyszczeń. Dlatego posiadając w domu dywan shaggy, musimy pilnować jego regularnego odkurzania. Zaleca się przynajmniej dwa razy w tygodniu, jednak w miarę możliwości można robić to częściej, nawet codziennie. Można skorzystać ze specjalnej końcówki do odkurzacza – turboszczotki, aby odkurzanie przyniosło lepszy efekt. Ciekawą propozycją jest również wypożyczenie odkurzacza piorącego od profesjonalnej firmy.

W celu dokładniejszego pozbycia się kurzu i innych drobinek, warto minimum kilkakrotnie w ciągu roku wytrzepać dywan shaggy. Trzepanie nie tylko usunie cząsteczki brudu, ale też poprawi wygląd dywanu: włosie uniesie się do góry i dzięki temu dywan odzyska pierwotną puszystość. Odkurzanie bądź trzepanie powinno być też zawsze etapem poprzedzającym czyszczenie lub pranie dywanu shaggy.

Dywan shaggy – jak czyścić plamy?

Teraz kilka słów o tym, jak czyścić dywan shaggy z plam. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Świeże plamy są łatwiejsze do usunięcia niż stare, zaschnięte. Najlepiej do tego celu użyć specjalistyczne odplamiacze do dywanów, które stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na etykiecie produktu. Środek rozprowadzamy na plamie za pomocą gąbki lub dołączonego aplikatora i po odczekaniu czasu potrzebnego na rozpuszczenie plamy możemy usunąć resztki detergentu wraz z zabrudzeniami.

Pamiętajmy, aby podczas aplikacji nie wcierać preparatu, aby nie rozetrzeć plamy na większej powierzchni, nie doprowadzić do jej głębszego wniknięcia w strukturę włosia i nie zniekształcić runa. Możemy też skorzystać z domowych sposobów wywabiania plam, np. stosując pastę przyrządzoną z sody oczyszczonej zmieszanej z niewielką ilością wody.

Jak wyprać dywan shaggy w domu?

Kompleksowe wyczyszczenie całej powierzchni dywanu wymaga wyprania dywanu. Raczej nie zrobimy tego w zwykłej pralce automatycznej, czy nawet w domowej wannie. Po pierwsze dlatego, że problem zazwyczaj sprawia wielkość dywanu, a po drugie długie i gęste włosie dywanu shaggy wchłania dużo wody i suszenie byłoby bardzo czasochłonnym procesem, w trakcie którego mogłoby dojść do zapleśnienia.

A zatem jak prać dywan shaggy? Do prania dywanów przeznaczone są specjalne odkurzacze piorące, które wytwarzają pianę i zasysają ją razem z zanieczyszczeniami. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia w domu, możemy skorzystać z usług wypożyczalni odkurzaczy piorących, które oferują profesjonalny sprzęt. Dobre wypożyczalnie do wynajmowanego urządzenia dołączają odpowiedni środek piorący, a nawet oferują dowóz i odbiór odkurzacza, więc wszystko odbywa się bez większego wysiłku ze strony klienta.

Jeszcze inną metodą jest czyszczenie parowe. To sposób na pozbywanie się zabrudzeń bez chemii, jedynie z wykorzystaniem pary wodnej generowanej przez mop parowy z nakładką do dywanów. Jest to propozycja dla tych, którzy cenią sobie ekologię. Świetnie nadaje się do odświeżenia dywanu shaggy i redukcji alergenów, jednak z uporczywymi plamami mop parowy może sobie nie poradzić.

Jak prać dywan shaggy?

Jeśli brakuje nam czasu na samodzielne pranie dywanu shaggy albo nie jesteśmy przekonani co do skuteczności domowych metod, z pomocą przychodzą pralnie dywanów. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy pewność, że włochaty dywan trafi w ręce specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak wyprać dywan shaggy skutecznie i bezpiecznie, aby wyglądał jak egzemplarz prosto ze sklepu.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, jak prać dywan typu shaggy, pomogą Ci zachować dywan w idealnym stanie, a tym samy zadbać o estetykę we wnętrzu i zdrowy mikroklimat.