Close

Jak wyczyścić dywan na sucho?

  • Home
  • Blog
  • Jak wyczyścić dywan na sucho?

Masz obawy, czy pranie dywanu na mokro jest w pełni bezpieczne? Zastanawiasz się, czy zawilgocony dywan nie ulegnie zniszczeniu? Słusznie! Oczywiście dywany można prać, ale najlepiej robić to przy użyciu profesjonalnego sprzętu – odkurzaczy piorących, które odsysają wodę wraz z zabrudzeniami. W innym wypadku trzeba mieć na uwadze, że nadmiernie zawilgocony dywan długo schnie, a wilgoć jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi pleśni. Pleśń z kolei ma szkodliwie działanie na organizm człowieka. Oddychanie powietrzem, które zawiera grzyby strzępkowe, może powodować alergie i różne choroby układu oddechowego. Poza tym zapleśniały dywan wydziela nieprzyjemny zapach. Sprawdź nasze porady i dowiedz się jak wyczyścić dywan na sucho?

Sprawdź również: Ile kosztuje pranie dywanu?
Wejdź na: Jak wyprać dywan?

Jak wyczyścić dywan na sucho domowymi sposobami?

Wśród domowych sposobów na to, jak wyczyścić dywan na sucho, pierwsze miejsce zajmuje wykorzystanie wszechstronnego preparatu, tj. sody oczyszczonej. Jest ona substancją lekko żrącą, dzięki czemu usuwa zabrudzenia, a jej zasadowy odczyn neutralizuje kwasy i pochłania nieprzyjemne zapachy. Najpierw należy dywan odkurzyć, po czym rozsypać na nim sodę i delikatnie przeczesać, aby wniknęła ona w głąb runa. Po kilku godzinach (5h powinno wystarczyć) dywan należy ponownie odkurzyć.

W przypadku tłustych plam czyszczenie dywanu na sucho można przeprowadzić przy użyciu mąki ziemniaczanej, którą rozprowadza się w miejscu, w którym powstało zabrudzenie. Ta metoda będzie jednak skuteczna tylko w przypadku świeżych plam, w przypadku zaschniętych nie sprawdzi się najlepiej.

Pranie dywanu na sucho z użyciem detergentu – jak to robić?

Na rynku dostępne są również specjalistyczne proszki, które umożliwiają pranie dywanu na sucho. Ich zastosowanie jest bardzo proste i nie wymaga dodatkowego sprzętu. Wystarczy równomiernie rozprowadzić proszek na całej powierzchni odkurzonego wcześniej dywanu. Można do tego celu użyć miękką szczotkę. Należy odczekać chwilę. W tym czasie aktywne składniki łączą się z zanieczyszczeniami, zbrylając je. Następnie dywan trzeba dokładnie odkurzyć, pozbywając się brudu.

Przed aplikacją detergentu najlepiej wypróbować go na niewidocznym fragmencie dywanu, aby przekonać się, czy środek nie powoduje odbarwień. Pamiętać należy, aby ściśle trzymać się wskazówek co do sposobu użycia podanych przez producenta. Zaletą chemicznych środków do prania dywanów na sucho jest świeży zapach, jaki pozostawiają. Ich stosowanie nie jest jednak najlepszym pomysłem, gdy w domu są małe dzieci, które bawią się na podłodze.

Co zrobić, gdy czyszczenie dywanu na sucho okaże się nieskuteczne?

Domowe sposoby i dedykowane środki do czyszczenia dywanów na sucho są bardzo pomocne, czasem bywają jednak zawodne. Nie wszystkie plamy jesteśmy w stanie usunąć przy ich użyciu. Co wtedy? Pozostaje czyszczenie na mokro. Jak zostało wspomniane na wstępie, warto skorzystać z oferty firm oferujących wynajem odkurzacza piorącego, który nie spowoduje nadmiernego zawilgocenia dywanu. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu w domu, możesz go wypożyczyć i samodzielnie odświeżyć swój dywan.

Inną opcją jest oddanie dywanu do pralni, gdzie eksperci fachowo zajmą się jego czyszczeniem, a Ty oszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że nie zostanie on uszkodzony. Przy tym skuteczność profesjonalnych metod stosowanych w pralni jest nieporównywalnie lepsza od wszelkich domowych sposobów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *