Close

Jakie są domowe sposoby czyszczenia dywanów?

  • Home
  • Blog
  • Jakie są domowe sposoby czyszczenia dywanów?

Dywany pozwalają komfortowo urządzić wnętrze i są jego efektowną ozdobą. Ich użytkowanie wiąże się jednak z koniecznością utrzymania ich w czystości. Zabrudzony dywan nie tylko wygląda nieestetycznie, ale staje się również siedliskiem szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Jak dbać na co dzień o dywany, aby wyglądały schludnie? Jak domowymi sposobami w łatwy sposób pozbywać się wszelkich zanieczyszczeń? Przeczytaj i dowiedz się, jak czyścić i czym prać dywan w domu!

Sprawdź również: Ile kosztuje pranie dywanu?
Dowiedz się więcej: Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

Jakie są domowe sposoby na czyszczenie dywanów?

Najpierw podpowiemy, jak usuwać plamy przy wykorzystaniu środków, które można znaleźć w każdym domu. Ekologicznym, jednym z najczęściej wykorzystywanych w domowych porządkach preparatów jest soda oczyszczona. To wszechstronnie stosowana substancja. Pozwala usuwać nawet bardzo silne zabrudzenia, np. spaleniznę z garnka czy osad z herbaty i kawy osadzający się na ściankach kubków.

Do pozbycia się plam z dywanu przygotowujemy pastę z sody z niewielką ilością wody, którą nakładamy na gąbkę i wcieramy okrężnymi ruchami w runo. Po upływie kilku godzin, gdy dywan wyschnie, jego powierzchnię należy odkurzyć, aby pozbyć się resztek białego proszku. Dobrym odplamiaczem jest także amoniak, który rozpuszczamy w ciepłej wodzie: szklanka na 2 litry wody. Gąbką nasączoną takim roztworem można umyć zaplamiony dywan, a także tapicerkę meblową lub samochodową.

Kolejnym środkiem, który sprawdza się nie tylko w zastosowaniach kulinarnych, jest ocet. Można nim myć różne powierzchnie. Do czyszczenia dywanu należy przygotować roztwór, łącząc pół szklanki octu z połową szklanki wody i za pomocą ściereczki nałożyć na plamę. W walce ze świeżymi tłustymi plamami można wykorzystać mąkę ziemniaczaną, którą posypujemy zabrudzony obszar i pozostawiamy na przynajmniej kilka godzin, po czym odkurzamy powierzchnię.

Domowe sposoby czyszczenia dywanów

Powyższe sposoby są znakomitym rozwiązaniem, gdy chcemy usunąć widoczne plamy z niewielkiej powierzchni. Gdy jednak zależy nam na odświeżeniu całej powierzchni dywanu, warto skorzystać z innych metod. Niektóre dywany można prać w pralce automatycznej w warunkach domowych. Oczywiście dotyczy to niewielkich dywanów, takich, które jesteśmy w stanie zmieścić do bębna pralki. Do pralki z powodzeniem włożymy niewielkie dywaniki kładzione przy łóżku w sypialni, dywaniki łazienkowe czy małe dywany z pokojów dziecięcych i młodzieżowych. Pierzemy je w delikatnych programach w temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza i suszymy bez wykręcania. Zawsze należy stosować się do przepisu prania podanego przez producenta.

Gdy nie jest możliwe wypranie dywanu w pralce, można przeprowadzić pranie na sucho. Odkurzony dywan posypujemy sodą i pozostawiamy na około godzinę, po czym ponownie odkurzamy. Sodę można ewentualnie zmieszać z płatkami mydlanymi. Niestety, w przypadku silniejszych zabrudzeń pranie na sucho może nie być skuteczne.

Odkurzacze piorące, czyli czym prać dywan w domu?

Niezawodnym sposobem na samodzielne, bezpieczne i efektywne pozbycie się zanieczyszczeń z dywanu jest zastosowanie odkurzacza piorącego. Z pomocą profesjonalnego odkurzacza z funkcją prania i specjalnego środka piorącego można łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia na całej długości włosia.

Dzięki temu dywan znów odzyska swój dobry wygląd. Posiadając odpowiednią ssawkę, można też wyczyścić tapicerkę mebli wypoczynkowych lub tapicerkę foteli w samochodzie. Warto w taki odkurzacz się wyposażyć. Przyda się on zwłaszcza w domach, w których mieszkają alergicy. Ciekawą opcją jest wypożyczenie odkurzacza piorącego, który umożliwi dokładne i szybkie odkurzenie dywanu.

Zakup profesjonalnego urządzenia, które sprawi, że rezultaty sprzątania będą naprawdę zauważalne, wiąże się jednak z dość dużym wydatkiem. Można kupić tańszy odkurzacz, ale wiadomo, że zazwyczaj cena idzie w parze z jakością. Jeśli uważasz, że zakup odkurzacza piorącego po prostu nie kalkuluje się, możesz taki sprzęt wypożyczyć, korzystając z usług wypożyczalni.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *